Gebantis bendrauti ir mokyti treneris visuomet bus populiarus

“Kaip pasirinkti pro-am šokių trenerį ir partnerį?” – atsakymo į šį klausimą dažnai ieško tiek pradedančios šokti, tiek jau jau ne vienus metus pro-am srityje šokančios kolegės. Neabejoju, jog atsakymų paieškos vyksta visais įmanomais būdais – teiraujantis pro-am kolegių rekomendacijų, naršant internete, apibendrinant visas savo esamų ir buvusių partnerysčių patirtis. 2017 m. gruodį, galvodama apie savo trenerių paieškos patirtis, taip pat rašiau šiai temai dedikuotą straipsnį, tačiau šįkart norėjosi išskirti konkrečius trenerio-partnerio pasirinkimo kriterijus ir išgirsti kitų pro-am merginų nuomonę. Taip, kilo mintis sukurti specialią apklausą, kurios rezultatus ir apibendrinsiu šiame straipsnyje. 

Į apklausos klausimus atsakė penkiolika pro-am srityje šokančių merginų. Daugiau nei 50% iš jų pro-am šoka dvejus metus, 33% – penkis metus ir ilgiau bei 13% šoka pirmus metus. Smagu, kad nuomonėmis pasidalino ir patyrusios, ir šioje srityje mažiau patirties turinčios kolegės ir kad nepriklausomai nuo šokimo pro-am srityje patirties, kolegių nuomonės apie svarbiausius punktus sutapo. O apibendrinus gautus rezultatus, vienuolika pro-am trenerio atrankos kriterijų pagal svarbą galima sudėlioti į keturias grupes ir pamatyti, kokie pro-am trenerio ir partnerio gebėjimai ar savybės gali nulemti pro-am šokėjų pasirinkimus, o kas sprendimui turi mažai įtakos.

Gebantis bendrauti ir mokyti treneris visuomet bus populiarus 

Renkantis partnerį lyderiauja ir, tikėtina, kad galutinį pasirinkimą bei partnerystės trukmę nulemia trenerio bendravimo ir mokymo gebėjimai ir tokios asmeninės savybės kaip atsakomybė, empatija. 

Kaip sako Vitalija, partnerio pasirinkimui svarbu tarpusavio bendravimas, charakteris, sutarimas, tiek tai, kaip dirbame pamokose bei kokie tikslai, tiek varžybų ar renginių metu, kai jaudiniesi prieš išėjimą ant parketo.

“Man labai svarbi yra trenerio patirtis bei gebėjimas mokyti. Pajausti partnerės galimybes, o kartais ir nuotaikas, kad motyvuotų ir padėtų siekti kiekvienai šokėjai-mėgėjai jai asmeniškai galimą rezultatą,” – dalinasi Vitalija, viena iš pro-am srities senbuvių.

Nors visi šios grupės kriterijai yra pakankamai glaudžiai tarpusavyje susiję, pažvelkime į kiekvieną šios grupės kriterijų atidžiau.

Absoliutus lyderis ir kriterijus, dėl kurio sutapo visų merginų nuomonė – Trenerio elgesys ir bendravimas su partnere varžybų metu (vidutinis įvertinimas 5 balai). Taigi, tai, kaip treneris elgiasi ir bendrauja su partnere varžybų metu bus tai, į ką kiekviena pirmiausiai atkreips dėmesį ir įvertins. Kodėl tai svarbu? Nes pirmiausiai – tai kalba apie trenerio gebėjimą bendrauti, palaikyti partnerę stresinėje situacijoje (varžybos, net, jei partnerė ten vyksta savo noru, jai tikrai kelia stresą). Elgesys su partnere varžybų aikštelėje puikiai parodys, kokio elgesio galima tikėtis ir pamokose, ir pačiai dalyvaujant varžybose. Taigi, jei svarstai apie pro-am partnerio keitimą ar nori pradėti šokti pro-am srityje, apsilankyk pro-am varžybose ir stebėk, kas vyksta varžybų aikštelėje ir už jos ribų.

Jei trenerio elgesys ir bendravimas su kitomis partnerėmis varžybų metu palieka gerą įspūdį, prie šio partnerio vardo verta pasižymėti pliusą, o jei abejonių ar kelia papildomų klausimų, apie bendradarbiavimą su tokiu treneriu – neverta svarstyti.

Dar trys šios grupės kriterijai sulaukę daugiausiai palaikymo ir gana artimai susiję su pirmuoju – tai Bendravimo gebėjimai, empatija (vidutinis įvertinimas 4,93 balai), Gebėjimas paaiškinti, išmokyti (vidutinis įvertinimas 4,8 balai) bei Atsakingumas (vidutinis įvertinimas 4,67 balai).

Bendravimo ir mokymo gebėjimai bei empatija – tai bene pagrindiniai dalykai, kurie padeda sukurti sėkmingą pro-am partnerystę. Kaip teigia viena iš pro-am srities senbuvių, svarbiausia yra mokytojo profesionalumas, patirtis, mokėjimas perteikti reikalingas šokio technikos, šokio charakterio žinias, reiklumas ir atsakomybė. 

“Nesvarbu, kad esame “mėgėjos“, tačiau mokame didelę kainą už pamokas, skiriame daug savo laisvo laiko, tad pamokų kokybė turi būti atitinkama.” – Dalinasi viena iš šokio srities kolegių. – “Kai tu esi tik pradedančioji, tuomet džiaugiesi kiekvienu nauju išmoktu žingsneliu, o po kelerių metų lūkesčiai iš mokytojo yra kur kas didesni. Tobulėti galime visi, tad labai svarbu pasirinkti tinkamą mokytoją ir nebijoti pakeisti, jei nori eiti pirmyn ir nori tobulėti.”

Renatos teigimu, šokio treneris turi ne tik išmanyti šokių subtilybes, bet ir būti “psichologas“.

“Tam, kad pro-am šokių pamokos vyktų sklandžiai, labai svarbu, kad šokėjas mokinys išlaikytų motyvaciją. O čia labai didelę įtaką turi trenerio kaip “psichologo“ sugebėjimai tik jam žinomu būdu tą motyvaciją išlaikyti ir paskatinti.“ – Dalinasi mintimis Renata. – “Kitas dalykas yra trenerio sugebėjimas įžvelgti savo mokinyje jo stiprybes, kurių galbūt mokinys net neįtaria turintis. Kartais mes patys nesuprantame, kokias stiprybes mes slepiame savyje ir nuostabus tas treneris, kuris sugeba tai įžvelgti.“

Kaip įsitikinti, ar treneris pasižymi šiomis savybėmis? Vienas iš būdų užsisakyti keletą bandomųjų pamokų su pasirinktu treneriu ir pamokų metu “pasimatuoti” būsimą partnerystę, užduodant sau klausimus, ar man tinka, kaip šis treneris bendrauja, ar suprantamai perteikia informaciją, ar stengiasi įsigilinti į tai, kas man svarbu, kaip jis reaguoja į mano nesėkmes, na, jei iš pirmo, antro ar trečio karto man nepavyksta atlikti aiškinamos kombinacijos ar žingsnio. Bandomųjų pamokų metu tikrai galima daug pamatyti. Rašau daugiskaita, nes ne visuomet po pirmos pamokos gali suprasti, ar viskas pamokoje tiko. Tiesa, reikia turėti omenyje, kad bandomųjų pamokų metu treneris stengsis pasirodyti tik iš gerosios pusės ir nebūtinai visi bendravimo, bendradarbiavimo ir gebėjimo mokyti niuansai atsiskleis. Tad norint, jau nuo pat pradžių įsitikinti, kad treneris tinka, prieš bandomąją pamoką verta pagalvoti apie papildomus klausimus treneriui, kurie padėtų suprasti, ar vadovaujatės panašiu požiūriu ir vertybėmis.

“Renkantis Pro-am partnerį akcentuočiau vertybinio suderinamumo, interesų bendrumo ir bendros “chemijos“ svarbą.“ – sako Auksė. – “Juk hobi veikla turi teikti malonumą, o susitikus šokti svarbu, kad būtų lengva bendrauti, būtų įsiklausoma į mėgėjo/-os poreikius, būtų lengva rasti temų pokalbiams ne tik apie “cha cha cha žingsnelius“.“

Anot Auksės, svarbu požiūris į darbą, atsakomybę, šeimą, pinigus, ir net tokie dalykai kaip požiūris į vėlavimą, kaip suprantama pagarba, kokios tikimasi komunikacijos ir panašiai. Jos teigimu, kuo aiškiau pro-am partneriai įsivardins šiuos elementus, tuo greičiau pavyks sukurti poros darną ir bus galima siekti puikių rezultatų bei mėgautis šokiu.

Trenerio patirtis pro-am srityje ar kolegių rekomendacijos apsispręsti padėtų ne kiekvienai 

Kolegių atsakymai apie trenerio patirties pro-am srityje svarbą yra patys įvairiausi – nuo nuomonės, kad tai yra labai svarbu iki nuomonės, kad tai visiškai nesvarbu ir, atitinkamai, galutinis rezultatas sako, jog Trenerio patirtis Pro-Am srityje (vidutinis įvertinimas 3,73 balai) nėra pagrindinis kriterijus, kuris nulems trenerio  pasirinkimą, tačiau pagal bendrą įvertinimą jis vis dar priklauso svarbių kriterijų grupei. 

Taigi, panagrinėkim, ką partnerystei papildomai suteiktų trenerio patirtis pro-am srityje. Pro-am srityje patyręs treneris, tikėtina, turės supratimą, kaip reikia dirbti su neprofesionalia partnere, turės savo sistemą, kaip mokyti, išmanys dalyvavimo pro-am varžybose niuansus ir apskritai daugumą tokio bendradarbiavimo niuansų. 

Jei pradėsite šokti su anksčiau pro-am srityje nedirbusiu treneriu, ir jums, ir jam daugelis dalykų bus nauji, kitaip sakant, savo pro-am bendradarbiavimą kursite pradėdami nuo tuščio lapo ir kartu mokydamiesi iš savo klaidų. Ar darbas su pro-am srityje nepatyrusiu treneriu yra blogai? Tikrai ne, nes kiekvienas iš mūsų tam tikru momentu kažką pradedame nuo nulio, o jei abiems pusėms – tai tinka, vadinasi, viskas gerai, tuo labiau, kad renkantis pro-am partnerį svarbu ne pavieniai dalykai, o jų visuma. Kaip teigia viena iš pro-am srities senbuvių, trenerio patirtis pro-am srityje svarbi, tačiau sėkmingam bendradarbiavimui labiausiai vertinčiau trenerio bendravimo ir mokymo gebėjimus, palaikymą prieš varžybas ir varžybų metu, atsakomybę.

“Galvodama apie trenerio patirtį, turiu omenyje, daugiau trenerio gebėjimą mokyti, bendrauti, mokytis, suprasti, juk dirbant pro am sektoriuje, tenka susidurti su skirtingomis klientėmis, skirtinga jų patirtimi šokiuose ir skirtingais siekiais bei jas perprasti.“ – sako Vitalija.

Dar vienas kriterijus, kuris iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti labai svarbus, tačiau pildžiusios anketą moterys atsakymus į šį klausimą rinkosi plačioje skalėje nuo 1 iki 5 balų ir galutinis kriterijaus Rekomendacijos ir / arba kitų (Am) studenčių atsiliepimai įvertinimas yra 3,8.

“Manau, kad geri kolegių atsiliepimai sukurtų papildomą vertę ir patvirtinimą, kad, taip, viskas su šiuo treneriu gerai. Tačiau atsiliepimai yra subjektyvu, nes vienai gali patikti vienoks bendravimas, kitai kitoks,” – sako viena iš šios srities senbuvių.

Gintarės teigimu, kolegių nuomonė leistų pasitikslinti tai, kaip treneris bendrauja su partnere, kaip moko, bet viskas priklauso nuo pačios šokėjos lūkesčių.

Pamokų kaina (3,8 balai) – šis kriterijus taip pat sulaukė įvairių vertinimų, ir nėra vienas iš sprendimą dėl trenerio lemiančių dalykų. Man čia atrodytų labai tinkama prisiminti visas aukščiau įvardintas trenerio savybes ir visa tai apibendrindama galvoju, kad čia yra svarbus balansas, kitaip tariant, tinkamas kainos ir paslaugų kokybės santykis. Ir rinkdamasi trenerį aš vertinčiau visumą – trenerio gebėjimus, paslaugų kainą bei savo poreikius ir galimybes.

Trenerio amžius ir išvaizda renkantis turi mažai reikšmės

Dar viena kriterijų grupė – tai tam tikri fiziniai dalykai, kuriuos anketą pildžiusios moterys vertino skirtingai, tačiau apibendrinus visus atsakymus jie patenka į vidutiniškai svarbių arba mažai svarbių kriterijų grupę – Išvaizda (3,07 balai), Salė, kurioje treneris dirba su Pro-Am (2,87 balai), trenerio amžius (2,67 balai) bei Pavydžios partnerės/ draugės/ žmonos nebuvimas 🙂 (2,13 balų). Šios grupės kriterijus sunkiausia apibendrinti, nes jie yra gana subjektyvūs ir labiau susiję su kiekvienos pro-am partnerės asmenine patirtimi ar lūkesčiais, o vienas jų, kurį kaip idėją “pasiskolinau“ iš vieno rusiško pro-am dedikuoto facebook profilio, yra keliantis šypseną, bet suprantu, kad kartais tai gali būti problema.

Taigi, išvaizdos kriterijų, anketą pildžiusios moterys labiausiai siejo su trenerio ūgiu bei komfortu šokant poroje. Suprantama, kad šokant poroje yra svarbus tinkamas partnerių ūgio santykis, kad abiems partneriams būtų patogu šokti. Kaip rašo viena iš anketą pildžiusių moterų, ūgis yra svarbus, nebūtinai tam tikras, svarbu, kad treneris būtų tokio paties ūgio arba aukštesnis.

Pro-am sritis yra daugiau nei paslauga

Taigi, apibendrindama visą straipsnį, galvoju, kad nepaisant to, kad šokio pamokos yra paslauga, kurią perkame, vis tik pro-am sritis yra daugiau nei paslauga, o partnerystė, kurios sėkmę nulemia abu partneriai. O gerai partnerystei svarbu ne tik trenerio gebėjimai, bet ir abipusės pastangos, kalbėjimasis, išsiaiškinimas ir pan. Tad straipsnyje aptarti kriterijai yra puikios gairės, kurios padės įsivertinti, kas kiekvienai iš mūsų svarbu mokymosi šokti procese ir pasirinkti šokio trenerį labiausiai atitinkantį mūsų lūkesčius, ir pasitikrinti esamą pro-am partnerystę, ir kiekvienam šokio treneriui norinčiam stiprinti treniravimo įgūdžius bei kuo geriau perprasti, kas svarbu pro-am partnerėms.