Prieš 70 metų televizijoje pradėti transliuoti pramoginių šokių projektai gyvuoja iki šiol

Artėjant antrojo „Šok su žvaigžde“ sezono pradžiai, nusprendžiau pasigilinti į tokio pobūdžio šokio projektų istoriją. Turbūt nesuklysiu teigdama, kad beveik kiekvienam besidominčiam sportiniais šokiais yra girdėti tokie televizinių šou pavadinimai, kaip “Strictly Come Dancing” arba “Dancing with the Stars”. Savo mini tyrimą pradėjau nuo informacijos apie “Strictly Come Dancing” paieškos.

“Come Dancing“ – televizijos BBC beveik penkiasdešimt metų rodytas šou

Projekto “Strictly Come Dancing” pirmtakas yra pramoginių šokių šou “Come Dancing”, kuris buvo rodomas per BBC nuo 1949 m. iki 1998 m., ir tapo vienu iš ilgiausių šios televizijos šou. Tiesa, šio šou dalyviais nebuvo įžymybės. Šį projektą sukūręs Eric Morley, norėjo parodyti žmonėms, kas yra geras šokis, jis taip pat siekė, kad šiame šou šoktų ne profesionalūs šokėjai. Čia šokio aikštelėje varžėsi skirtingų Didžiosios Britanijos regionų komandos. “Come Dancing” projektas baigėsi 1998 m., tačiau filmo “Strictly Ballroom” (1992 m.) sėkmė vėl įžiebė susidomėjimą šokiais ir 2004 m. BBC One televizijoje startavo atnaujintas projektas “Strictly Come Dancing”, kuriame poroje šoko profesionalūs šokėjai ir garsūs žmonės. Naujojo projekto pavadinimas sudarytas apjungiant du – australų filmo “Strictly Ballroom” ir senojo projekto “Come Dancing” – pavadinimus. 

Šiame projekte šokis vidutiniškai trunka apie 90 sekundžių ir yra atliekamas grojant orkestrui “The Strictly Come Dancing Band”. Nuo pat pirmojo sezono buvo šokami šie šokiai: valsas, čia čia čia, kvikstepas, rumba, tango, džiaivas, fokstrotas, pasadoblis ir samba, vėlesniuose sezonuose buvo įtrauktas Vienos valsas, American Smooth stiliaus šokiai, salsa, argentinietiškas tango, lindihopas ir kiti.

Visame pasaulyje išpopuliarėjęs šokių projektas

Naujasis projektas tapo sėkmingu ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir visame pasaulyje, ir frančizės būdu buvo eksportuotas į 60 šalių pavadinimu – “Dancing with the Stars“. 2006 ir 2007 m. šou “Dancing with the Stars“ tapo pasaulyje populiariausia šio žanro programa, teigia žurnalas “Television Business International“.

Šiame projekte poroje su profesionaliu šokėju šoka gerai žinomi žmonės, kurie kiekvieną savaitę varžosi atlikdami vieną ar daugiau šokių, kurių choreografija atspindi tos savaitės temą. Kiekvieną  pasirodymą teisėjų komisija įvertina balais. Žiūrovai taip pat turi galimybę tam tikrą laiką balsuoti telefonu (o kai kuriose šalyse ir internetu) už savo mėgstamą šokėjų porą. Pora surinkusi mažiausiai komisijos ir žiūrovų balsų iškrenta iš šou. Šis procesas tęsiasi tol kol lieka dvi arba trys poros, tuomet jos varžosi paskutinį kartą ir viena iš porų skelbiama laimėtoja ir laimi prizą.

Jei įdomu sužinoti, kokiose šalyse bei kokiais pavadinimais šis projektas vyksta ar yra vykęs anksčiau užsukite čia.

Šokių projektai Lietuvoje

Televizinių sportinių šokių projektų istorija Lietuvoje prasidėjo 2006 m. Lietuvos televizijai pradėjus transliuoti „Lietuvos šokių dešimtuką“. Šis šou per LTV buvo rodomas dvejus metus, o po keleto metų šokių estafetę “perėmė“ televizija TV3 sukūrusi projektą „Šok su manimi“, kuris pirmą kartą parodytas 2009 m. ir buvo transliuojamas 7 sezonus, t.y. iki 2015 m.

2010 m. į šokio populiarinimą įsitraukė ir televizija LNK su projektu „Kviečiu šokti“ (2010- 2012 m.).

2019 metais, po 4-ių metų pertraukos sportinių šokių projektas vėl sugrįžo į televizijos ekranus kartu su LRT televizija. Kaip rašoma alfa.lt, su šiuo „Šok su žvaigžde“ projektu Lietuva tapo pirmąja Baltijos šalimi, iš BBC oficialiai įsigijusia teises į projekto “Dancing with the Stars“ formatą.

Tekstas parengtas remiantis šiais šaltiniais: