Pasirodymo idėja, muzika, šokio stilius – visa tai turi įtaką poros sceninio įvaizdžio pasirinkimui

Sceninis įvaizdis yra dar viena svarbi šou kūrimo dalis, kuri padeda išbaigti visą pasirodymą. Nesvarbu, ar scenoje pasirodys šokėjų pora ar poros, visas partnerių įvaizdis – nuo aprangos, šukuosenos iki merginų makiažo turi būti gerai apgalvotas, atitinkantis pasirodymo stilių, dainą, nuotaiką ir kartu tinkantis bei patinkantis visiems pasirodymo dalyviams. Jei tai tavo pirmieji pasirodymai scenoje atrodo svarbūs vieni dalykai, kai įgyji daugiau sceninės patirties, tuomet atrandi ir supranti dar daug papildomų niuansų ir tai, kas pradžioje, pavyzdžiui, ryškus sceninis makiažas, trikdydavo, dabar atrodo neišvengiami. Taigi, šiame straipsnyje kartu su renginio “Šokio istorijos” solo, grupių šou pasirodymų dalyvėmis bei renginio organizatorėmis pasikalbėsime apie sceninį įvaizdį ir pasidalinsime savo asmeninėmis įžvalgomis, patirtimi ir patarimais.

Susipažinkime – būsimų pasirodymų dalyvių portretai

Visas renginio dalyves vienija bendras pomėgis – šokis. Nors dažnai su daugeliu merginų susitinkame treniruočių salėje, varžybose ar kituose šokių renginiuose, viena apie kitą daugiau žinome mūsų bendro pomėgio – šokių – kontekste, o profesinė sritis ir kiti pomėgiai dažnai “lieka už kadro”. Tad prieš pradedant kalbėti apie sceninio įvaizdžio kūrimą, susipažinkime su solo ir grupių šou pasirodymų dalyvėmis ir pasikalbėkime apie profesinę patirtį, pomėgius ir, žinoma, patirtį šokių srityje!

Vitalija: “Šokiuose esu kita aš ir kitas mano gyvenimas. Tuo be galo mėgaujuosi jau ne vienus metus. Dalyvauju nuo pirmų “Šokio istorijų”, tai yra jau trečią kartą. Įtraukia pats procesas, dalyvavimas šokio kūrime ir sukurtas rezultatas, kuriame esi pasirodymo sudedamoji dalis.”

Lina: “Aš nuoširdžiai tikiu, kad profesija yra tik maža gyvenimo dalis ir tikrai ne pati svarbiausia. Aš myliu tai, ką darau, bet labiau už darbą myliu patį gyvenimą. Bendrauti, keliauti, ragauti, išbandyti vis ką nors naują, šėlti su dukra, pasinerti į naujas veiklas ar mėgautis netikėtumais. Mano darbas viso to dalis, nes mano veikla mane nuolatos išstumia iš komforto zonos ir, svarbiausia, neleidžia sustoti. Aš mėgstu leistis į avantiūras ir išbandyti siūlomas galimybes. Dažniausiai sutinku net nesvarsčiusi. Taip buvo ir su „Šokio istorijomis“. Man pasiūlė dalyvauti ir aš jau stovėjau su bateliais rankose 🙂 Man visada knietėjo išbandyti viską, tačiau šokiai buvo ir yra mano didžiausia aistra. Aš dievinu šokio estetiką, o varžybose – azartą. Treniruojuosi 5-6 kartus per savaitę, tai tampa stipriu ir šiuo laikotarpiu net „nepagydomu virusu”.

Irmina: “Vaikystėje svajojau tapti gydytoja, tačiau po 4 metų medicinos mokslų, sutikau vyrą, kuris įtikino mane studijuoti verslo vadybos-ekonomikos mokslus. Esu laiminga, nes turiu darbą, kuriame suderinu savo medicinines žinias su vadyba. Jau 10 metų dirbu pardavimų srityje, nuolatos komunikuoju su ligoninės personalu, vedu mokymus. Mano pomėgiai kelionės, ekstremalus sportas (šuoliai su bungee guma, parašiutai, kt.), beprotiškai myliu šunis. Šokius atradau prieš 10 metų, kuomet į solo latino pamokas bėgdavau vien tam, kad pailsėčiau nuo buities ir mažamečių, dėmesio reikalaujančių vaikų.”

Inga: “Pirmas solo latino repeticijas pradėjau lankyti net prieš 9 metus! Iš pradžių tai buvo tik vienas kartas per savaitę, antrais metais jau du kartai per savaitę, o po to ir po kelias valandas per dieną. Tada prasidėjo renginiai, stovyklos, seminarai. Užsidegimas buvo iš tikrųjų didžiulis, turėjome puikius, iniciatyvius šokių mokytojus, kurie tikėjo, kad galime išmokti šokti! Ar jau išmokau? Tobulybei ribų nėra:) Tik dabar jau ramiau žiūriu į šį užsiėmimą, nes suprantu, kad norai ne visada sutampa su galimybėmis ar fiziniais duomenimis. Nors darbe su šokiais tiesiogiai nesusiduriu – dirbu žiniasklaidos grupėje, reklamos srityje, bet kažkada ir čia pavyko įgyvendinti šokių pamokų video projektą.”

Jekaterina: “Turiu šeimos verslą, kurį vystome kartu su vyru, jame užsiimu nekilnojamo turto nuoma ir investicijomis. Mėgstu keliauti, skaityti knygas, bet didžiausia mano gyvenimo aistra yra šokiai. Todėl daugiausiai laiko skiriu tobulėjimui šokiuose.”

Jolanta: “Dirbu grožio srityje, darau kirpimus ir šukuosenas, makiažus, blakstienų priauginimą. Mėgstu keliauti, važinėti su motociklais, klausytis geros muzikos ir, žinoma, šokti. 😊”

Giedrė J.: “Prieš 7 mėnesius pomėgis siųtis drabužius atvėrė naujos audinių studijos @dress2dress.lt duris, ši nauja veikla leidžia realizuoti savo idėjas ir teikia didžiulį malonumą. Turbūt ne ką mažesnį malonumą teikia ir sportinė veikla. Mėgstu bėgioti, žaisti paplūdimio tenisą, na ir aišku šokti. Vaikystėje šokau sportinius šokius 10 metų. Solo latino grupių pasirodymuose šoku 8 metus, o pro am kategorijoje – 4-is. Šiame “Šokio istorijų“ renginyje bus mano trečiasis šou pasirodymas.”

Giedrė B.: “Dirbu bankiniame sektoriuje, o laisvalaikiu šoku. Kažkada svajojau studijuoti choreografiją, tačiau viskas susiklostė kitaip. Dar berods 9-oje klasėje sukūriau choreografiją spektakliui “Mažasis princas“. Visą vaikystę šokau ir tai iki šiol išliko mano svarbiausiu pomėgiu. Pro/am grupių pasirodymuose šoku jau 10 metų. “Šokio istorijose” dalyvausiu antrą kartą su grupės šou pasirodymu bei pirmą kartą su solo šou numeriu poroje, kurį šoksiu su patyrusiu šokėju ir treneriu Deividu Meškausku, sukūrusiu puikią choreografiją su įdomia istorija. Tikiuosi pavyks perteikti visas emocijas ir atskleisti visą istoriją, man šis numeris tikras iššūkis, nes reikalauja nemažai aktorinių sugebėjimų.”

Eglė: “Dirbu technologijų įmonėje, tačiau šiuo metu esu motinystės atostogose. Šokiai yra mano pomėgis, apie kurį seniai svajojau, tačiau vis nerasdavau tam laiko, galimybių, tačiau kartu su būsimu vyru išmoktas vestuvinis šokis, pastūmėjo mane ir toliau gilintis į šokio paslaptis. Šoku 5 metus, o šis šou pasirodymas “Šokio istorijose” bus mano pirmasis šou pasirodymas.”

Šokio idėja, stilius, muzika nulemia tai, kokia turėtų būti pasirodymo apranga

Nepriklausomai nuo to, kiek šokėjų – viena pora ar dešimt porų – pasirodys ant parketo, galvojant apie būsimo pasirodymo aprangą yra svarbu atsižvelgti į visumą –  muziką, pasirodymo idėją, šokio stilių, taip pat kuriamas drabužis turi tikti ir patikti jį dėvėsiančiam pasirodymo dalyviui.

Kaip sako Edita, viena iš renginio “Šokio istorijos” organizatorių, nesvarbu solo ar grupės šou pasirodymui renkiesi aprangą, svarbu, kad drabužis atitiktų šokio idėją, stilių ir muziką, o ypač moterims – svarbiausia, kad šiuo drabužiu apsirengusi kiekviena moteris jaustųsi graži. Jai pritaria ir viena iš pasirodymų dalyvių Giedrė J. sakydama, jog drabužis turi atitikti šokio idėją, turi būti patogus, ir, žinoma, turi patikti.

Žinoma, viena yra galvoti apie drabužį sau, kita – kai turi suderinti grupės moterų lūkesčius.

“Apranga šokant tiek solo, tiek grupės šou turi vieną bendrą bruožą – drabužis turi būti gražus ir turi atitikti šokį,” – savo mintimis dalinasi Edita. – “Jei galvodama apie solo šou viską žinai apie save – kas tau tinka, kas tau patinka, tai grupės šou pasirodymo atveju – kai šoka daug skirtingo amžiaus, kūno sudėjimo, skirtingos pasaulėžiūros moterų – turi rasti kompromisą. Vyksta daug diskusijų, kol pavyksta atrasti tą variantą, kuris yra visoms priimtinas.”

Renginio organizatorė Rūta, šoks ne vienos grupės šou pasirodyme, tad smalsu jos paklausti, ar lengvai pavyko visose grupėse sutarti dėl būsimų suknelių ir bendro visos šokėjų grupės įvaizdžio.

“Šou grupėse diskusijos dėl suknelių prasideda beveik su pirmąja repeticija. Kadangi tai ProAm šokių kategorija, visos šokančios moterys labai skirtingos, tiek charakterio savybėmis, tiek pasaulėjauta, tiek figūra, todėl išrinkti drabužį, kuris tiktų ir patiktų visoms, tikrai labai sunku, – pasakoja Rūta. – “Grupėje jau pirmosios diskusijos metu išryškėja idėjų generatorės ir lyderės, kai kurios pasirenka viskam pritariantį vaidmenį, kitos – labiau įsitraukia į sprendimus dėl spalvų, formų ir/ ar audinių parinkimo. Tiesa, viena ir amžina, kiekviena nori būti graži.”

Galvojant apie būsimo pasirodymo aprangą ne mažiau svarbus ir audinys, jo savybės.

Kaip pasakoja Giedrė J., kurios vienas iš pomėgių ir veikla yra susijusi su audiniais, renkantis audinį šokių aprangai yra labai svarbus audinio tamprumas, elastingumas. “Suknelei galima rinktis tiek medvilnę, tiek sintetinį audinį. Pasirodymams, varžyboms labiau rekomenduočiau sintetiką dėl geresnio pralaidumo”, – dalinasi savo patirtimi ir patarimais Giedrė. – “O treniruotėms rinkčiausi medvilnę, nes šio tipo audinys geriau kvėpuoja.”

Kai apsisprendi dėl pasirodymo aprangos idėjos, pasirenki audinį, belieka išsirinkti siuvėją, kuri viziją pavers realybe. Kaip sako Vitalija, renkantis šokio rūbų siuvėją, jai svarbus kainos ir kokybės santykis, tuo labiau, kad siuvamas drabužis šou numeriui atlikti greičiausiai bus naudojamas tik vieną kartą.

“Man svarbu kainos ir kokybės santykis, nepamirštant, kad nors tai ir yra šou numeris, bet jis paprastai atliekamas tik vieną kartą. Tad aprangos pasirinkimą ar pasiuvimą gali nulemti ir atsitiktinumas, ir įvairios paieškos, idėjų gausa išsikristalizuojant aprangos idėją bei, žinoma, pasirinkimas, kas ir per ganėtinai trumpą laiką tai galėtų išpildyti – pasiūti, gal tik pataisyti arba gal kažką galiu padaryti pati :)”, – sako Vitalija.

Šokėjai, kuriantys šou numerį yra komanda, kuriuos vienija bendra šokio idėja, tad, žinoma, yra labai svarbu ir bendram įvaizdžiui, ir viso pasirodymo sėkmei kalbėtis apie būsimą įvaizdį ir rasti bendrą abiems pusėms tinkantį sprendimą.

“Aprangą šou pasirodymams dažniausiai siuvuosi, derinu pagal temą, sau ir partneriui. Ir visada būtinai diskutuojam apie tai su partneriu, juk tai  – komandinis darbas,” – dalinasi savo pastebėjimais renginio organizatrė Lyra. – “Į partnerio nuomonę visuomet atsižvelgiu, nes jis turi daugiau patirties scenoje ir daug gali patarti.”

Lyrai pritaria ir Vitalija, sakanti, jog rūbas turi apjungti bei derėti šokio visumoje ir kad visuomet pasirodymo aprangą aptarianti su savo partneriu. “Visada tariamės su partneriu ir jo nuomonė man yra labai svarbi,” – sako Vitalija. – “Detales, aksesuarus, kaip rūbas atrodys galutiniame rezultate, dėlioju pati, pasitardama su siuvėja bei per repeticiją prieš pat rengini aprangos visumą galutinai suderiname su partneriu. Taisyti iki šiol neprireikė. :)”

“Su treneriu apie būsimo pasirodymo įvaizdį diskutavome, kadangi tai gana sena daina ir šokyje derinsime du šokius džiaivą ir lindyhopą, nusprendėme pasirinkti 80-ųjų stiliaus aprangą,” – sako Eglė.

Giedrė J. pokalbio metu vis dar buvo paieškose. Nors jos teigimu būsimasis šokis yra laisvo stiliaus, ir kaip lotynų šokiai nereikalauja blizgesio, į aprangą jai norėtųsi įtraukti ir šiek tiek blizgesio. “Šokis bus laisvo stiliaus, tad ir šou drabužis bus laisvo stiliaus, beformis, be šokių batelių, toks labiau “gatvinis,” – pasakoja Giedrė. “Apie būsimo pasirodymo aprangą daug diskutavome su partneriu, nes šokant poroje svarbu, apie tai kalbėtis, dalintis mintimis, diskutuoti, be to, abiems partneriams apranga turi patikti, ir turi būti harmonija ne tik šokyje, bet ir aprangoje.”

received_301917137369673
Giedrė: “Šokis bus laisvo stiliaus, tad ir šou drabužis bus laisvo stiliaus, beformis, be šokių batelių, toks labiau “gatvinis”.

Linos teigimu, pasirodymas grupėje jai yra dar viena nauja patirtis ir ji džiaugiasi tai išbandžiusi. “Per pastaruosius 4 mėnesius mums visoms tenka kartu išgyventi ne tik treniruočių jaudulį, sėkmes ir nesėkmes, bet ir patirti smagių bei linksmų akimirkų. Viena jų – sceninio įvaizdžio kūrimas,” – dalinasi savo įspūdžiais Lina. – “Man patinka matyti jau baigtą rezultatą – stilingus drabužių derinius. Tad, kai išgirdau, kad bus daug spalvų, supratau, kad šie drabužiai įneš į pasirodymą žavesio ir tuo pačiu nuspalvins mano naują patirtį.”

Makiažas – svarbi sceninio įvaizdžio dalis

Makiažas – tai taip pat labai svarbi sceninio įvaizdžio dalis. Neretai ruošiantis būsimam pasirodymui makiažui tenka vykti pas vieną specialistą viename miesto gale, šukavimui – kitame, o kur dar dalyvavimas generalinėje repeticijoje. Kaip pasakoja renginio organizatorė Rūta, šiais metais norėjosi renginio dalyvėms suteikti daugiau komforto, tad makiažui sukurti ji nusprendė pasikviesti į pagalbą “Grimo akademiją”.

“Šiais metais pirmą kartą dalyvių makiažui kurti pasitelkėme “Grimo akademiją”. Akademijos vadovė Eglė Kojalienė yra ilgametė mano draugė. Jau kurį laiką stebiu, kaip akademijos studentės dalyvauja įvairiausiuose televizijos projektuose, tokiuose, kaip “Chorų karai“,  “Du balsai viena širdis“, “Eurovizija“, kurdamos sceninį makiažą šių projektų dalyviams.” – pasakoja Rūta. – “Pagalvojau, kad “Šokių istorijos“ būtų puiki idėja “Grimo akademijos” studentėms išbandyti save tokiame amplua, o renginio dalyvėms būtų daugiau komforto, jog prieš renginį makiažą meistrės padarytų renginio vietoje.”

make-up-1209798_640
Rūta: “Pagalvojau, kad “Šokių istorijos“ būtų puiki idėja “Grimo akademijos” studentėms išbandyti save tokiame amplua, o renginio dalyvėms būtų daugiau komforto, jog prieš renginį makiažą meistrės padarytų renginio vietoje.”

Rūtos teigimu, ši idėja sulaukė renginio dalyvių susidomėjimo, nes beveik visos merginos patikėjo savo makiažą “Grimo akademijos” studentėms.

“Kartu su akademija organizavome bandomuosius makiažus.” – sako Rūta. – “Sakyčiau, kad merginos liko patenkintos, bent jau didelių nusiskundimų nebuvo girdėti.”

Svarbu, kad makiažą kuriantys specialistai įsigilintų į būsimą pasirodymą, šokėjų matymą ir, žinoma, atsižvelgtų, į kiekvieno žmogaus asmeninius bruožus, patartų ir parinktų geriausiai kiekvienai dalyvei tinkančius sprendimus.

Giedrės B. nuomone, svarbu, kad viskas derėtų tarpusavyje, kad visažistas atliktų ne tik teminį makiažą, tačiau ir pajaustų, kas žmogui tinka, jai pritaria ir dar viena renginio dalyvė Eglė.

received_433940897149710
Giedrė: “svarbu, kad viskas derėtų tarpusavyje, kad visažistas atliktų ne tik teminį makiažą, tačiau ir pajaustų, kas žmogui tinka.“

“Makiažą patikėsiu “Grimo akademijos” vizažistėms,” – sako Giedrė. – “Manau, kad makiažas turi padėti įsijausti į savo atliekamą vaidmenį bei suteikti pasitikėjimo savimi.”

Inga sceninį įvaizdį mato, kaip galimybę įgyvendinti savo svajones, trumpam tapti visai kitu žmogumi.

“Viziją, kaip norėčiau atrodyti scenoje, lemia daina, nuotaika ir kūrybinis choreografo užmanymas, kokį „vaidmenį“ turi vaidinti. Ar tai bus liūdna išsiskyrimo rumba, ar linksmas džiaivas, o gal agresyvus pasadoblis ar viliojantis tango?:)” – savo pamąstymais dalinasi Inga ir kartu atkreipia dėmesį į tai, kad nederanti prie šokio idėjos, charakterio apranga, šukuosena ar makiažas gali sugadinti visą šou pasirodymą, kai akys krypsta į netinkamas detales, o ne į patį šokį.

Šokančias grupėje merginas turėtų vienyti ne tik apranga, bet ir makiažas bei šukuosena.

“Manau, kad kuriant grupės šou pasirodymų makiažus turi būti vienodumas, bet pritaikytas individualiai, svarbu išlaikyti bendrą vaizdą, bet kai kurios detalės gali skirtis”, – sako Jekaterina.

Pasirodymo šukuosena

Renginio “Šokio istorijos” dalyvė Jolanta, ne tik šoka grupės šou pasirodyme, bet ir kuria šukuosenas bei makiažą. Kartais kuriant jai tenka improvizuoti, o kartais įgyvendinti merginų norimas idėjas.

“Dažniausiai pas mane ateina merginos, kurios jau žino, ko nori. Tačiau procese kyla įdomių idėjų, kurias įgyvendinam. Kartais merginos pilnai manimi pasitiki ir atiduoda save į mano rankas bei leidžia man pačiai spręsti, kokį makiažą ar šukuoseną joms sukurti,” – dalinasi savo darbiniais ir kūrybiniais pastebėjimais Jolanta.

received_316745639007736
Jolantos teigimu, visada yra lengviau kurti pagal konkrečius pageidavimus, bet įdomiau tuomet, kai yra laisvė kurti ir būtent toks kūrybinis procesas dažnai duoda net ir geresnį rezultatą.

Jolantos teigimu, visada yra lengviau kurti pagal konkrečius pageidavimus, bet įdomiau tuomet, kai yra laisvė kurti ir būtent toks kūrybinis procesas dažnai duoda net ir geresnį rezultatą.

Paklausta, ar prieš pasirodymą, žino, kokios šukuosenos norėtų, viena iš grupės šou pasirodymo dalyvių Jekaterina sako, žinanti, todėl visuomet išsako savo pageidavimus.

“Įsivaizduoju, kokios šukuosenos noriu. Kadangi jau turiu šiokios tokios patirties ir žinau, kas man tinka ir kas ne. Tiesa, grupės šou pasirodymui svarbu, kad visų merginų šukuosenos būtų vienodos, tačiau kuriant šukuosenas vis tiek labai svarbu atsižvelgti ir į tai, kas tinka asmeniškai,” – sako Jekaterina.

Irminos manymu, šukuosena turi atitikti kuriamo šokio stilistiką, o šokant komandoje svarbu, kad būtų tam tikras bendrumas, tačiau lygiai taip pat svarbu, kad kiekviena šokėja su šia šukuosena jaustųsi komfortiškai.

“Dažniausiai iš anksto aptariame šukuosenos ir makiažo stilių,” – pasakoja Irmina. “Mano nuomone, tolerancija ir vienas kito palaikymas yra svarbiausia šokio kūrimo procese. Juk visos esame skirtingos, su savitomis gyvenimo istorijomis, patirtimis.. Į įvaizdžio detales pati labai nesigilinu, tik visada džiaugiuosi galimybe šokti drauge su nuostabiomis merginomis ir profesionaliais šokėjais :).”

Ingos nuomone, grupės šou pasirodymuose svarbu visai grupei atrodyti stilistiškai vienodai, nebent choreografas turi kitokį sumanymą.

FB Solo SokiaiLT0526
Inga: “Grupiniuose pasirodymuose yra labai svarbu visai grupei atrodyti stilistiškai vienodai, nebent yra kitoks užmanymas.

“Grupiniuose pasirodymuose yra labai svarbu visai grupei atrodyti stilistiškai vienodai, nebent yra kitoks užmanymas. Tačiau puikiai suprantame, kad esame visi skirtingi savo išvaizda ir tai tik mėgėjų, o ne profesionalių grupių pasirodymai, todėl atrodyti visiškai vienodai praktiškai neįmanoma,” – dalinasi savo nuomone Inga. – ”Žuvėdros“ turbūt jau niekas nepakartos. Svarbu, kad sukurtas įvaizdis tiktų, rūbai nevaržytų ir kiekviena scenoje jaustumės graži ir ypatinga!